پیام مسئول جشنواره ملی دانش آموزی

 

پیام مسئول جشنواره ملی دانش آموزی

با نام و یاد پروردگار مهربانی که به انسان اندیشيدن آموخت و روح و جانش را به نور دانش و اميد روشن کرد.     

ژنتیک به عنوان قلب تپنده علوم زیستی، سرگذشتی شیرین، جذاب و پندآموز دارد. از زماني که حيات روی کره زمين آغاز شد و آفرينش به وجود آمد، هر موجودی باید صفات خود را به نسل بعدی به ارث بگذارد و در نتيجه دانش ژنتيک از همان زمان، حاکم بر دنياي امروز و حيات شد. ژنتیک بیش از چند دهه است که در صدر اخبار علمی و پژوهشی قرار گرفته و انقلاب ژنتیک به تمام شئونات زندگی آدمی راه یافته و نتایج آن از آزمایشگاه‌ها به منازل وارد شده است.

اینک ژنتیک در حوزه‌های متفاوت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز تاثیرگذار است و استفاده از آن در رونق اقتصادی، اشتغال و خوداتکایی نقش برجسته‌ای دارد. دور ماندن یا کنار ماندن از این قافله شتابان علمی ما را با زبان ژنتیک بیگانه خواهد کرد و دیگر نمی‌توان به آموزش و پژوهش به روز و هدف‌دار پرداخت.

انجمن ژنتیک ایران بر این اعتقاد و باور است؛ کسانی در مسابقه تحولات و دگرگونی علم ژنتیک برنده می‌شوند که آخرین یافته‌های علمی را دریافته و مورد استفاده بهینه قرار دهند. این انجمن سال‌هاست اقدام به برگزاری کنگره ملی و بین‌المللی ژنتیک کرده تا محققان و پژوهشگران آخرین پژوهش‌ها و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند.

ما باور داریم و معتقدیم، آینده در دستان کوچک و پرتوان دانش‌آموزان کنجکاو و پرسشگر، با اندیشه‌های سترگ و ذهنی خلاق و چشمانی پرفروغ و دلی شادمان است. همچنین‌ آینده کشور مرهون تلاش‌های دیروز و امروز همه معلمان در عرصه آموزش و پرورش است که بنيان تحقق آرزوها و اميدهای فرزندان این مرز و بوم و دانش آموزان عزیز را فراهم می‌کنند و سعی داریم در اولین جشنواره دانش آموزی کنگره ملی و بین‌المللی ژنتیک، فرصتی جهت تقویت بنیه علمی و پژوهشی دانش آموزان عزیز در علم ژنتیک و تبادل و انتقال اندیشه‌های علمی و عملی و دستاوردهای پژوهشی آنها و تعامل علمی بین دانشجو معلمان و معلم‌های محترم زیست شناسی فراهم آوریم.

 صمیمانه از وزارت آموزش و پرورش، معاونت متوسطه اداره کل و پژوهش‌سرای شهر تهران، قطب زیست فناوری و ژنتیک دانش‌آموزی کشور، مرکز ملی استعدادهای درخشان، گروه زیست‌شناسی شهر تهران، دانشگاه فرهنگیان، شرکت رهاورد زیست پویش، پژوهشگاه کودک و نوجوان میراث فرهنگی، یوسرن و دیگر عزیزانی که در برگزاری هرچه باشکوه‌ترجشنواره دانش آموزی همکاری دارند، کمال تشکر و امتنان دارم.

حضور همه عزیزان و همراهان در جشنواره را گرامی می‌دارم و موفقیت و سربلندی دانش آموزان و دانشجو معلمان و معلمان عزیز کشورمان را آرزومندم.


دکتر نسترن دراج

  مسئول چشنواره دانش آموزی کنگره ژنتیک ایران
سخنرانان مدعو


برگزار کنندگان همایش
حامیان همایشگالری